-->

VALİMİZ AHMET ÜMİT'İ MAKAMINDA ZİYARET ETTİK

20 Haziran 2019

Fakültemiz Öğrencilerinin Projelerini Tanıtmak için Sayın Valimiz Ahmet ÜMİT’i Makamında Ziyaret Ettik.

Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ömer ÖZYURT ve beraberindeki proje danışmanı hocalarımız Doç. Dr. Kemal POLAT, Doç. Dr. Alaattin Osman EMİROĞLU, Doç. Dr. Murat PAKDİL ve Dr. Öğr. Üyesi Nihat DALDAL ile çalışma guruplarındaki öğrencilerimizi temsilen Makine Mühendisliği ile Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Cihan Gücüoğlu, Sedat ÖZTÜRK ve Enes ÇİÇEK, Bolu Valisi Ahmet ÜMİT’i makamında ziyaret ederek ürettikleri projeler ve projelerle katılacakları yarışmalar hakkında bilgiler verdiler. 

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa ALİŞARLI’nın selamını ileterek söze başlayan Prof. Dr. Ömer ÖZYURT, Fakülte olarak geçen yıl TÜBİTAK tarafından yapılan elektromobil, otonom ve hidromobil yarışmalarına elektromobil kategorisinde AYVAZ adı verilen aracımızla katıldıklarını ve iki ödül aldıklarını belirterek, “Makine Mühendisliği ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerimizle bir grup oluşturduk ve yarışmalara katıldık. Bu motivasyon bize bu sene ikinci bir rakip, elektromobil grubu oluşturmaya fırsat verdi. Dolayısıyla biz bu sene TÜBİTAK'ın elektromobil kategorisindeki yarışlarına AYVAZ ELEKTROMOBİL ve BAYSAL ELEKTROMOBİL olmak üzere iki projeyle katılacağız. Ayrıca Fakülte olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığının (SSB) İnsansız ve Otonom Kara Araçları Geliştirme Yarışması ROBOİK-18’e Tepegöz İnsansız Kara Aracımızla katıldık. Projemiz ön elemeyi geçti ve Eylül ayında gerçekleşecek finallerde yarışmaya hak kazandı. Bir diğer projemiz de Kırat İnsansız Hava Aracı projesidir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK tarafından yapılan Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) yarışmasına 'KIRAT' adını verdiğimiz bu proje ile katılacağız. Bunun için de Köroğlu İnsansız Hava Aracı Takımı oluşturduk ve arkadaşlarımız yoğun bir şekilde hazırlanıyor. Sizinle projelerimizi ve çalışmalarımızı paylaşmak istedik. Desteğinize ihtiyacımız olduğunda desteklerinizi bekliyoruz ve sizi Fakültemizde öğrencilerimizin çalışmalarını yerinde görmeniz için davet ediyoruz. Ziyaretinizden mutluluk duyacağız" dedi.

Öğrencilerimiz ise söz alarak çalışmaları hakkında bilgiler verdiler. Kısaca geçen sene 25 kişilik bir ekiple ve dar bir bütçeyle kısa zamanda hazırlandıklarını belirterek buna rağmen yarışı başarı ile tamamlayarak iki kategoride ödül almayı başardıklarını ifade ettiler. Ayrıca yarışmada hız, tasarım, verimlilik ve yerlilik alanlarında yarıştıklarını, yarışmadaki eksikliklerini görerek bu yılki çalışmalara başladıklarını, Ayvaz Elektromobil’i daha da geliştirerek hafif ve verimli aynı zamanda yerli tasarım olacak bir araç yaptıklarını belirttiler. Bu sene yapacakları araçları ile yarışmada iddialı olduklarını söylediler.

Bolu Valisi Sayın Ahmet Ümit ise “Yaptığınız çalışmalar bu milletin evlatlarının çok zor şartlar altında dahi olsa imkân verildiğinde ya da imkân bulduğunda neleri yapabileceği, kimlerle yarışabileceğinin de açıkça ifadesidir” diyerek sözlerine başlayarak, “Bu anlamda çalışmalarınız ciddi önem taşımaktadır. Eğer dünya üzerinde bugünkü rekabet ortamında yaşamak istiyorsanız, rekabet edebilmeniz ve başa oynamanız gerekmektedir. Bu da aynı zamanda bütün eylem ve işlemlerde kendi içerisinde yoğunluğu ve çoğulluğu gerektiriyor. Yani bir tane üniversite, bir tane fakülte, belli şahıslar değil birçok fakülteden birçok üniversitenin katkısı ile bu işlerin yürütülmesi çok daha güven verici. İnsanlar tarih boyunca savunmaya ya da saldırıya büyük harcamalar yapmışlar. Çünkü yaşamak istiyorsanız güçlü olmanız gerekiyor. Bu gücün birkaç çeşidi var ama hepsinin bir arada olması gerekiyor. İlk önce birlik ve beraberliğinizin, inancınızın, kültürünüzün, tarihinizin olması lazım. Bunun yanında gönül birlikteliğinin sağlanmış olması, milli birlik ve beraberliğinizin sağlanması lazım. Aynı zamanda dünyanın sahip olduğu silahlarla, teknolojik gelişmelerle rekabet edebilecek güce ve imkâna aynı zamanda arzu ve isteğe sahip olmanız gerekiyor” dedi.

Bazı yapılan çalışmaların parasal değerlerle ölçülemeyeceğine değinen Vali Ümit, “Sizler bu projeleri yaparken işin maddi yönünden çok kabiliyetinizi, birikiminizi ortaya koymayı ve devletin milletin gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyorsunuz. Bu tür çalışmalar parasal değerlerle ölçülmez. Cenabı Hak bizlere önce milli şuur versin, basiret ve feraset versin. Sonra da güç ve kuvvet versin. Çünkü basiret ve feraset olmadığı takdirde yaptığımız işler çok fazla bir işe yaramıyor. Ama basiret ve ferasetle beraber kendimizi ve dünyayı ihya edebilecek çok rahatlıkla huzur ve saadete kavuşturabilecek güce, imkâna, potansiyele ve tarihi geçmişe sahibiz. Sizlerle bir araya gelmekten ve çalışmalarınızı dinlemekten çok mutlu olduğumu, duygulandığımı ifade etmek istiyorum. Üniversitemizin böyle güzel eserlere imza atmış olması dolayısıyla iftihar ediyoruz. Projelerinizin çoğalmasında ve gelişmesinde bizler de elimizden geleni yapma gayretinde olacak imkânlar doğrultusunda destek olacağız. Sizleri yeniden tebrik ediyor ve teşekkür ediyorum. Allah yardımcınız olsun” dedi.

Ziyaret sonrası teşekkür eden sayın valimiz uygun bir zamanda bizleri ziyaret edeceklerini söylediler.

 

 

 

Top