GENÇ MÜHENDİS ADAYLARIMIZIN PROJELERİ İLGİ ODAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR
-->

GENÇ MÜHENDİS ADAYLARIMIZIN PROJELERİ İLGİ ODAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR

22 Mayıs 2019

Fakültemiz Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencilerimizin bitirme tezi olarak tasarladıkları “ÇOLAK” ve “KÜPAR” Basında büyük ilgi görmeye devam ediyor. AA Büro Müdürü Mehmet Emin GÜRBÜZ ve ekibi Fakültemizi ziyaret ederek öğrencilerimizin projeleri hakkında bilgi almış ve aşağı linki verilen basın kuruluşlarımızda öğrencilerimizin projelerine yer vermişlerdir.

ÇOLAK adlı proje Fakültemiz Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencileri Fatih Tıngır, Büşra Şeker ve Cem Eren Sert bitirme projeleri kapsamında Dr.Öğr.Üyesi Şafak Kayıkçı danışmanlığında geliştirmiş oldukları yüz ifadesini tanıyarak satranç oynayan robot (ÇOLAK) projesi ile 24-26 Nisan 2019 tarihlerinde Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen “Marmara Mekatronik ve İnovasyon Günleri - MİG” robot yarışması serbest kategoride ikincilik, 7 Mayıs 2019 Çankaya Üniversitesi’nde düzenlenen “ROBOÇANKAYA’19” robot yarışması serbest kategoride birincilik elde ettiler.

KÜPAR adlı proje yine Fakültemiz Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencileri İlker Güldalı, Mertcan Tarhan ve Yekta Yılmaz bitirme projeleri kapsamında Dr.Öğr.Üyesi Şafak Kayıkçı danışmanlığında geliştirmiş oldukları artırılmış gerçeklik (augmented reality - AR) projesiyle, TÜBİTAK’ın sağladığı 1512 BiGG (Bireysel Genç Girişim) kapsamında, ilk aşamayı geçerek ikinci aşamaya kalmaya hak kazandılar. Bu proje ile ilkokul öğrencilerinin dersleri artırılmış gerçeklikle cep telefonu ya da tablet üzerinden eğlenerek öğrenmeye yönelik bir uygulama ile öğrencilerin eğitimine katkı sağlayacaktır.

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/muhendis-adaylarindan-dersi-artirilmis-gerceklikle-ogretecek-uygulama-41221393

http://mobile.beyazgazete.com/haber/haber-detay-5066321.html

http://www.yenisafak.com/teknoloji/robotik-kol-colak-satrancta-rakip-tanimiyor-3471939

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/robotik-kol-colak-satrancta-rakip-tanimiyor,1BVq_ilQL06NfdTau7yZuQ

https://youtu.be/wz4YGlahuzg

Top