ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK PROJESİ - KÜPAR
-->

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK PROJESİ - KÜPAR

08 Mayıs 2019

Fakültemiz Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencileri İlker Güldalı, Mertcan Tarhan ve Yekta Yılmaz bitirme projeleri kapsamında Dr.Öğr.Üyesi Şafak Kayıkçı danışmanlığında geliştirmiş oldukları artırılmış gerçeklik (augmented reality - AR) projesiyle , TÜBİTAK’ın sağladığı 1512 BiGG (Bireysel Genç Girişim) kapsamında, ilk aşamayı geçerek ikinci aşamaya kalmaya hak kazanmışlardır.

Program kapsamında girişimcilere şirket kurmaları için 200.000 TL’lik hibe desteği sunulmakta, girişimcilik eğitimi verilmekte, ayrıca sanayi deneyimi olan rehberler ile girişimciye teknik, ticari ve idari konularda destek sağlanmaktadır.

Proje uzamsal öğrenmeyi, sistem dinamiklerinin kavranmasını, dokunma ile öğrenmeyi ve gerçek nesneleri sanal ögeler ile zenginleştirerek öğrenmeyi desteklemesinin yanı sıra öğrenmede kalıcılığı amaçlamaktadır. Sanal gerçeklikten farklı olarak, öğrenciler bu uygulamada gerçek dünyayla ilgi algılarını ve gerçek dünya ile olan etkileşimlerini arttırabilecektir. Görsel nesnelerin akıllı telefon ve tabletler aracılığıyla 3 boyutlu görüntülenmesine ek olarak uygulama ile etkileşimi koordine eden, öğrencilerin elleriyle kavrayabileceği, uygulamaya tanımlanmış 3 boyutlu nesneler 360 derece incelenebilecek ve sanal duvarın aşılmasını sağlayacaktır. Yani sadece izleyerek değil dokunarak da öğrenme pekiştirilmiş olacaktır. Ayrıca uygulamanın kullanıcıya yönelik etkileşimli içeriği ile öğrenciler daha çok düşünüp, daha çok tartışıp daha farklı fikirlere ulaşabilecekler ve bu özelliği ile de öğrenmede kalıcılığı sağlanacaktır. İlk aşamada Türk Milli Eğitimine destek vermesi amacıyla geliştirilen bu ürünün ülkemizdeki eğitim devriminin bilişim teknolojileri ayağını kuvvetlendirmesi beklenmektedir.

Top